ABD basını: İsrail her an İran’a saldırabilir

İsrail televizyonundaki “Savaş Kabinesi, İran saldırısına karşılık verme kararı aldı” iddiasının ardından ABD’nin NBC kanalında yer alan habere göre İsrail’in her an İran’a saldırabileceği bildirildi. 

TIKLAYIN – İsrail televizyonundan “Savaş Kabinesi, İran saldırısına karşılık verme kararı aldı” iddiası

ABD’nin NBC kanalında yer alan haberde İsrail’in her an İran’a saldırabileceği iddia edildi.

Öte yandan ABD’nin en büyük hava yollarından olan UNITED’ın, Tel Aviv uçuşlarını pazartesi itibariyle durdurduğu öğrenildi.

Ne olmuştu?

İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan 2’si general rütbesinde toplam 7 İranlı yetkili ölmüştü.

İran, İsrail’in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran’ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran 13 Nisan’da İsrail’e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı.

İran bazı hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.

İsrail basını, Tel Aviv yönetiminin İran’ın hava saldırısına karşı “açık ve etkili” şekilde karşılık verme kararı aldığını iddia etmişti.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir