AB liderleri Ursula von der Leyen’in ikinci dönem Avrupa Komisyonu Başkanlığı’nda uzlaşmaya yakın; AP’den de destek alabilecek mi?

T24 Dış Haberler

Avrupa Birliği (AB) liderlerinin, Ursula von der Leyen‘in Avrupa Komisyonu Başkanlığı’nı ikinci kez üstlenmesi için görüş birliğine vardığı öğrenildi. 

Fransa ve Almanya’da milliyetçi ve aşırı sağcı partilerin büyük kazanımlar elde ettiği seçimlerin Avrupa Parlamentosu’nu sağa kaydırmasından bu yana ilk kez bir araya gelen AB liderleri Pazartesi günü bloğun üst düzey görevlerini nasıl dolduracaklarını tartıştı.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, von der Leyen ya da diğer üst düzey görevler için adaylar arasında çoğunluk sağlanıp sağlanmadığı sorusuna yanıt vermekten kaçınırken, önümüzdeki hafta bir anlaşmaya varılacağından emin olduğunu ifade etti.

Michel gece yarısı gazetecilere yaptığı açıklamada “Haziran sonuna kadar bir karar vermek hepimizin ortak görevidir” dedi.

Koronavirüs salgını ve Ukrayna’daki savaş boyunca komisyona liderlik eden Von der Leyen’in, Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) Avrupa Parlamentosu’nda en fazla sandalyeye sahip olmasının bir sonucu olarak ikinci dönem şansı arttı. 

Eski Portekiz başbakanı Antonio Costa‘nın Michel’den AB Konseyi başkanlığını devralması bekleniyor. Estonya başbakanı Kaja Kallas da AB’nin yeni üst düzey diplomatı olarak gösteriliyor.

Orban: Göçü desteklemeye devam edecekler

Demokratik standartların kötüleştiğine dair endişeler nedeniyle partisi 2022 yılında EPP’den ihraç edilen Macaristan Başbakanı Viktor Orban, von der Leyen’i desteklemeyeceğini açıkladı. 

Zirvenin ardından sosyal medyadan paylaştığı mesajında Orban, EPP’yi sosyalistler ve liberallerle anlaşarak üst düzey görevleri kendi aralarında paylaşmakla suçladı. Orban, “Göçü desteklemeye devam edecekler ve Rusya-Ukrayna savaşına daha da fazla para ve silah gönderecekler” dedi.

Ancak Von der Leyen, AB liderlerinin oybirliği olmadan atanabilir.

Zirveye katılan Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, kararın hızlı bir şekilde alınmasının önemli olduğunu söyledi.

Scholz, 2019’da von der Leyen’i destekleyen merkez sağ, merkez sol ve merkezci gruplara atıfta bulunarak, “Parlamentoda bugüne kadar Başkan’ı destekleyen siyasi platformun bir kez daha çoğunluğa sahip olduğu göz önüne alındığında, hızlı bir şekilde mantıklı bir çözüm bulmanın mümkün olacağına inanıyorum” dedi.

Leyen, İtalya ile ilgili medya raporunu geciktiriyor mu?

Von Der Leyen’in yükselişi, AB liderleri arasında olası gözükse de AP’de de kazanmak zorunda. Kampanya devam ederken, Leyen’in İtalya Başbakanı Giorgia Meloni‘nin desteğini sağlamak için İtalya’daki medya özgürlüğüne ilişkin kritik bir raporu geciktirmekle suçlandı.

Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu’ndaki Avrupa Muhafazakârları ve Reformistleri’nin lideri olan İtalyan başbakan, von der Leyen’i destekleyip desteklemediğini henüz açıklamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir